Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



 
A védett dokumentumok csak könyvtárunk épületén belül, az erre kijelölt pontokon tekinthetők meg!
4.59 MB
2024-11-25 15:27:00
Védett dokumentumhoz nem tartozik előnézeti kép
 

image/jpeg
Védett Védett
0
7
Zalai Hírlap 2007. október 6. 1, 4. oldal

A csend napja
Tisztelgő rendezvények az aradi vértanúk emléke előtt

Nagykanizsa, Lenti (sza, va, gyf) - A megyében tegnap több helyszínen is rendezvénnyel emlékeztek 1849. október 6-ra, a szabadságharc leverése után kivégzett aradi vértanúkra, Batthyány Lajos miniszterelnökre és társaikra.
Nagykanizsán délelőtt a Vasemberház mögötti Aradiudvarban gyűltek össze a tisztelgők a szabadságharc hőseinek emlékkertjében. Félárbocra eresztett fekete zászló, gyászszalagos nemzeti lobogó, valamint a helyi hagyományőrző huszárok díszőrsége adta a megemlékezés külsőségeit. A műsorban a Hevesiiskolások idézték a 158 évvel ezelőtti eseményeket, még előttük Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő, alpolgármester mondott beszédet.
Ebben többek közt kiemelte: október hatodikét sokan gyásznapnak tartják, ám nem ekként kell tekintenünk rá. A nemzetért való helytállás, az erkölcsi tartás ünnepe legyen inkább, mely arra emlékeztet: az egyes ember elbukhat ugyan az elnyomó hatalom ellenében, az igaz ügy azonban végül győzedelmeskedik. (Tudósításunk folytatása A nemzet... cím alatt a 4., a befejezéséhez közelgő Batthyány-év tiszteletére készített összeállításunk a 14. oldalon.)

A nemzet nem felejti a vértanúit
Nagykanizsán és Lentiben tegnap tartották a tisztelgő rendezvényeket

(Folytatás az 1. oldalról) Délután a keleti városrészben folytatódott az ünnepség-sorozat. A Székely kertben a Polgári Kanizsáért Alapítvány szervezésében a Hevesi Sándor Általános Iskola 48 diákja, valamint Cseresnyés Péter alpolgármester ültetett el 49 vörösfenyőt. A fákkal az 1849. augusztus elején a nyergestetői csatát megvívó székely negyvenkilencesekre emlékeztek a dél-zalai város polgárai.
Ezt követően a Thúry György Múzeumban Molnár András, a Zala Megyei Levéltár igazgatója nyitotta meg a két intézmény közös, „A magam útját jártam című”, a 200 éve született gróf Batthyány Lajosnak szentelt emlékkiállítását - mely a Balassi Bálint Magyar Kulturális Intézet támogatásával valósult meg. Az első felelős magyar kormány miniszterelnökének életútját, pályafutásának legfontosabb állomásait, eseményeit, kormányfőként tett erőfeszítéseit bemutató tárlat a Batthyány Lajosról és kortársairól fennmaradt tárgyi és dokumentumanyagra épül. A Thúry György Múzeum Fő utcai kiállító-
épületében az érdeklődők a megyei levéltár, más zalai múzeumok iratait és tárgyait, de még országos intézményekben őrzött relikviák, papírok másolatait is láthatják.
Lentiben, az Október 6-a emlékparkban tegnap délután a Gönczi Ferenc Gimnázium és Szakközépiskola tanulói által bemutatott műsorral emlékeztek meg az 1849-ben kivégzett
honvédtábornokokról, illetve gróf Batthyány Lajosról, az első független magyar kormány miniszterelnökéről.
Az összeállítást megelőzően Horváth László, az önkormányzat művelődési és sportbizottságának elnöke mondott beszédet, melyben nemcsak a mártírok érdemeit méltatta, de arról is szólt, hogy sajnálatos módon keveset tudunk történelmünk jeles eseményeiről.
- A mai a csend napja, gyásznap - folytatta a szónok. - Figyelmezteti a mai fiatalokat: őrizzék és erősítsék meg magukban a magyarságukat, s miközben fejet hajtanak a szabadságért harcolók hite és kitartása előtt, aközben arra is gondoljanak, hogy nem szabad felejteni, hogy emlékezni kell!
Nagykanizsán Batthyány-emlékkiállítás nyílt
Lentiben a Gönczi Ferenc Gimnázium és Szakközépiskola tanulói adtak műsort