Ugrás a menühöz.Ugrás a keresődobozhoz.Ugrás a tartalomhoz.



* Adobe Reader letöltése (PDF fájlokhoz)

 
6.06 MB
2017-12-20 10:43:03
 
 

application/pdf
Nyilvános Nyilvános
1040
2730
SZILVESZTERI   TROMBITA 
Azoknak, akiknek  a könyvtár mást jelent 

Ki megy  a könyvtárba szilveszterezni? 

Öt éve nem sötét a könyvtár szilveszter éjjelén. A fényeket azonban nem hazajáró lelkek keltik e szokatlan időpontban. Sőt nem is a könyvtárosok maradtak itt egy utolsót túlórázni az évben.

Czupi Gyulát, a könyvtár igazgatóját kérdeztük: 

­ -Miért lehet a könyvtárban szilveszterezni?   ­
-Azt gondolom, hogy a könyvtár mindenkié. Még Szilveszterkor is. Egy olyan  hely, ahol az emberek otthon érezhetik magukat.  

­ -Otthon? Egy könyvtárban csendben illik olvasgatni a könyveket.           Otthon azért mást is csinál az ember…  ­ Mi nemcsak a csendben olvasgatást nyújtjuk az embereknek. Mondok egy példát. Bár a könyvtár 9­kor nyit, de mi már fél  nyolckor beengedjük az embereket. Megkínáljuk őket egy teával, és elolvashatják a lapokat ­ nem ideális program ez otthonra is? 
 
­ -De. Na de mégis? Szilveszterkor könyvtár? Honnan jött az ötlet? 
 -­Szeretem vendégül látni a barátaimat, szeretek együtt ünnepelni velük. Miért lenne  ez alól a szilveszter kivétel? Így hát meghívtam őket arra a helyre, ami nekem is  otthonom ­ a könyvtárba. De nemcsak őket, hanem bárkit, aki úgy gondolja, hogy                           szeretne benézni ilyenkor is hozzánk. És mindenkit barátként fogadtunk. 
 
­ -És zene és buli volt a könyvtárban?  ­
-Zene is volt, buli is volt, meg sok minden más is. Éppen ez volt benne a különleges.  Filmet néztünk, ki­ki kiválasztotta a maga zenéjét, és meghallgattuk, beszélgettünk,  táncoltunk. Az emberek jöttek, mentek, egy nagy éjszakai kultúrkávézó lettünk. A  gyerekek bebarangolták a könyvtárat és kedvükre fogócskázhattak a polcok között,      ­ Miért lehet a könyvtárban szilveszterezni?   Azt gondolom, hogy a könyvtár           mindenkié. Még Szilveszterkor is. Egy olyan  hely, ahol az emberek otthon érezhetik  magukat.              

­  -És az idén?   ­
-Idén is várom minden barátomat, minden olvasónkat, és minden érdeklődőt, jöjjön   bárhonnan is. Most már, akárcsak tavaly, élőzenét is élvezhetünk. Ideális családi program vagyunk, mivel igyekszünk szórakoztatni a gyerekeket. Őket nehéz volna leültetni egy helyben, de nem is ez a célunk. A könyvtár korlátjairól hegymászó felszerelés fog lógni, és ők a levegőbe emelkedhetnek a segítségével ­ ezt nagyon                           szokták szeretni. Kipróbálhatnak hangszereket, és a gólyalábazást.

Miért jött el tavaly szilveszterkor az M1 tévé  Nagykanizsára? 

Tavaly szilveszter éjszakáján az M1 tévé körbenézett, hol lehet valami többet találni,  mint a hagyományos vacsora­zene­tombola­éjféli pezsgő összeállítást. Két ilyen                 helyszínt választottak ki: az egyik Kanizsa volt. 

A tévé műsorvezetője így vezette fel az M1 riportját:  “A középkorban érezhette magát az, aki a könyvtárban várta az új évet. Bornemissza     Tamás éjfél előtt járt a helyszínen.” 

Részlet a riportból:    Bornemissza Tamás: Hosszú évek óta van már Szilveszter munkatársaknak, könyvtárbarátoknak, valamint a meghívottaknak. De most ez egy teljesen egyedi attrakcióval bővült. Középkori szilveszternek lehetnek tanúi azok, akik itt vannak. Először is, mi az, hogy                             egy batyus bál ez a szilveszter, másodszor meg ez nem az a falkirúgós fajta szilveszter…    Czupi Gyula  : Igen, nagyon kulturált közönségünk van, az talán látszik, a zene is nagyszerű.  A batyus meg egy Zalában ismert kifejezés, ez azt jelenti, hogy mindenki hozza magával az enni­ és innivalót. Mi pedig adjuk az épületet, adjuk a programot, egy kedves társunk hozta                               nekünk a zenekart.    Bornemissza Tamás:  Ami a középkoriságot illeti, az egyrészt megnyilvánul a zenében,                       másrészt a gólyalábasok jelenlétében, harmadrészt a jelmezekben.    Czupi Gyula: Igen, mivel a zene adta az ötletet, többen középkori jelmezt öltöttek, a gólyalábasok meg egyébként is szívesen hordanak ilyet. Ők Nagykanizsán nagyon fontos szereplők, hiszen Nagykanizsa a gólyalábazók fellegvára. Ők is vendégei a mostani szilveszternek. 

A riporter így köszönt el: 

Arra gondoltam, hogy itt a gólyalábasok között elköszönnék a nézőktől. Így telik                         Nagykanizsán egy szilveszter.. Ilyen jó hangulatban várjuk az új évet. Ha nem is 1517­et, de                           2017­et mindenképp... 

Interjú Török Vidorral, a Szelindek zenekar vezetőjével:  A kutya, amelyik lerántotta a törököt a lováról... 

Honnan a Szelindek név?  Ez egy kutyafajta, mely mára ugyan kihalt, de a középkorban legenda övezte. Például                           mondják, hogy ez az erős kutya képes volt a lovas törököt is lerántani  a lóról...   

Mit játszik a Szelindek? Miért hívnak benneteket Forgatagnak?  Török Vidor: Középkori világzene a profilunk… ez azt jelenti, hogy középkori zenét játszunk, de nemcsak Európából, hanem a keleti világgal is foglalkozunk. Táncházat is tartunk és                           hangszerbemutatót. Első évben zenekar volt a nevünk, aztán együttes, aztán jött az, hogy                           legyünk Forgatag. Merthogy koncertezünk, táncház is vagyunk.   

Milyen hangszereken játszatok és hányan vagytok?  A hangszereket nehéz lenne felsorolni, mert holnap reggelig tartana… Nagyjából dudára és tekerőlantra épülünk. Azt, hogy hányan vagyunk, az igények szabják meg. Tudunk lenni négyen is, de 15­en is. Vannak velünk táncházoktatók, hastáncosok, tűzzsonglőrök is.   

Milyen rendezvényekre jártok?  Minket a szívünk a várakhoz húz. Várjátékok, fesztiválok Magyarországon, Lengyelországban, Németországban, Csehországban. Volt meghívásunk Törökországba is,   de oda nem mentünk ki, mert messze volt… 

Vonzódsz a keleti zenéhez?  Népzenei suliban tanultam egy népdalt, amit elrontottam. A zene keleties lett tőle. Azután a                             többi már jött magától… 

És mit jelent számotokra Kanizsa?  A nagykanizsai Szilveszter két dolog miatt kedves számunkra. A zenekar tagok mindegyike  borzong a kötelező szilveszteri petárdás, félőrültté változástól, amit az év utolsó napja kíván, a 21. században. Hála Istennek ezen az éjszakán már 7 éve foglalkoztatják a bandát, és           színpadon lehetünk számunkra is kedves, kulturált helyeken, jó emberekkel. De a nagykanizsai helyszín, csapat kicsit más, mint eddigiek. Tóth Tamás meghívása számunkra   külön öröm volt. A most már jó barátomnak is mondható úriember célja a hagyományőrzés   és a középkori hangulat megteremtése, nem is akármilyen környezetben, hanem a Halis   István Városi Könyvtár falai közt. Az itteni közönség “hozzánk állása” is kiváló és szeretettel teli volt a múlt évben. Idén is nagy szeretettel megyünk vissza Nagykanizsára. A haza védőjeként becsült Thúry György szellemének ismét eljátszhatjuk lantokon, sípokon,         dobokon a Militaris Congratulation c. művet, ami “az jó végbeliekről” szól. 

Összeállította: Tóth Tamás